به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
-
http://www.tasooki.com/images/banners/downloudhabibdelha1.gif

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات 
 
صفحه نخست
 
خاطرات تاسوكي نوشته گروگان آزاد شده اين فاجعه

رضا لك زايي دانشجوي رشته فلسفه دانشگاه سيستان و بلوچستان مي باشد كه در شب فاجعه تروريستي تاسوكي در محل فاجعه به گروگان گرفته مي شود و پس از 150 روز آزاد مي شود. آنچه مي خوانيد خاطرات وي از شب فاجعه تروريستي تاسوكي و مدت اسارت وي مي باشد.

 

تاسوکی یک

 ساعت از نه گذشته بود. معصومه کوچولویه سه ماهه خیلی گریه  می کرد نمی دانم چرا . زهرا (خواهرزاده ی کلاس اولیم ) روی پاهای من – در حالی که دستانم چون حلقه ای برگردنش بود  - نشسته   ، به مادرش که کنارم مشغول صحبت با من بود گفته بود : چند ماه است دایی را ندیده ام می خواهم پیش دایی باشم و به قولی اذن گرفته بود . مسلم ، برادرزاده ام ، سمت راست کنار عمه اش . دامادم و آقای راننده گرم صحبت . راننده می گفت که من تو خط کار نمی کنم ، خانمم و بچه کوچکم  را فرستاده ام زابل ،خانمم به من گفته تنها نیایی .  ومعصومه همچنان گریه می کرد .

از دو راهی رد شده بودیم ، جلوتر کمی شلوغ به نظر می رسید ، چند نفر با لباس نیروی انتظامی برای ماشینها دست تکان می دادند ،ولوی سفید رنگی سمت چپ جاده پارک بود و یک ماشین سواری سمت راست؛ که ما را مجبوربه ایستادن کرد. می گفتند ماشین باید باز رسی شود بروید توی خاکی – سمت چپ جاده  کویر بود و نیز سمت راست – و اینها از ما می خواستند که ماشین را از جاده به خاکی ببریم . گفتیم که بچه ی کوچک همراه ماست همینجا بازرسی کنید . خواهرم با اظطراب می گفت از کجا معلوم که اینها مأمور باشند . راننده از  ماشین پیاده شده بود ، یکی از همانها سوار ماشین شد و ماشین را از جاده به خاکی آورد . به راننده و داماد و برادرزاده ام گفتند بروید جای ماشین . چند نفر دیگر هم آنجا بودند ، به دنبال موبایل بودیم ، نداشتند . ماشینهای دیگری هم آنجا بود ؛ بدون سر نشین و هر چهار در کاملا باز .

 فقط من در ماشین بودم ،کنار خواهرم و دو تا بچه اش ؛ البته بنا به توصیه ی دامادم . شب بود وچیزی دیده نمی شد، اگر چه ماه کامل بود . ناگهان تیری شلیک شد....

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :2225 | چاپ | ارسال | ادامه مطلب...

 
كتاب «غربت خونبار» در رثاي شهداي مظلوم تاسوكي

کتاب غربت خونبار به مناسبت چهلمین روز شهادت 22 تن از شهدای فاجعه تروریستی تاسوکی طبع شده و به خانواده های ولایت مدار و غیرتمند شهدای تاسوکی سیستان که به سوگ لاله های پرپرشده شان نشسته اند تقدیم شده است.

غربت خونبار، با پیشگفتاری از دکتر دهمرده، استاندار سیستان و بلوچستان، شروع شده است. پس از آن در بخشی با عنوان «روایت رویداد» به چگونگی فاجعه و ماجرای اندوهناک تاسوکی پرداخته شده و برخی ناگفته های فاجعه تروریستی تاسوکی سیستان توسط از زبان مجروحان فاجعه بیان شده است. مطالعه این بخش از کتاب، پرده از عمق فاجعه بر می دارد و خواننده را با زوایای پنهان این حادثه دلخراش آشنا می سازد.

در ادامه و در بخش سوم، که با عنوان قبسات نام گذاری شده، زیست نامه مختصری از شهدای این فاجعه آمده است. خواننده در این بخش ضمن آشنایی با شهدای این حادثه متوجه می شود که سیستان بهترین فرزندان و خوبان خود را از دست داده و در این غم به سوگ نشسته است. در میان شهدا می توان از همه اقشار افرادی را یافت. از دانشجو و طلبه گرفته تا دبیر آموزش و پرورش و کاسب و خبرنگار و بازنشسته و کارمند در میان شهدا یافت می شوند.

خونبارش، عنوان بخشی دیگر است که در آن مجموعه اشعار شاعران درباره این فاجعه و فرزندان شهید سیستان گرد آمده است.

اخبار و گزارش ها و بیانیه ها در بخشی دیگر با عنوان بازتاب منتشر شده است که اگرچه خالی از نقص نیست اما با بخشی از ابعاد فاجعه را پوشش می دهد.

و در نهایت در آخرین قسمت، تصاویر شهدای فاجعه تروریستی تاسوکی زینت بخش اثر مذکور شده است. تصاویر اما گویای آن است که این حادثه درخور نام فاجعه است. غالب چهره ها، نوجوانان و جوانان پاک و معصومی است که تصاویر آنان انسان را اندوهناک می کند.

سیستان به فرزندان خود می بالد و خاک گرم دشت تاسوکی تا ابد این فاجعه را در خود به یادگار حفظ خواهد کرد و یادمان شهیدان مظلوم و بی گناه تاسوکی، خاطره این فاجعه را از یاد رهگذران نخواهد برد. اگرچه از یاد صدا و سیما و برخی مسؤولان ببرد!

مشخصات کتاب شناختی: کتاب غربت خونبار، اعضای کمیته علمی ستاد یادواره شهدای تاسوکی سیستان، یادواره شهدای تاسوکی، تهران: دستان، 1385، 216 صفحه مصور.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :3015 | چاپ | ارسال | ادامه مطلب...

 
معلم تاسوکی

تاسوکی همان نقطه 110 کیلومتری جاده زابل - زاهدان است که فاجعه تروریستی تاسوکی در 25 اسفندماه 84 در آن منطقه رخ داد و افراد مسلح 23 تن از هموطنانمان را در حالی که دستان و چشمان آنها را بسته بودند به شهادت رساندند.

در این میان آنچه جلب توجه می کند معلمان و دانش آموزانی هستند که همچون دیگر شهیدان مظلومانه و بدون هیچ گناهی به شهادت رسیده اند، همچون شهید پبغان، واعظی، قویدل، کیخاها و ... .

اما معلم تاسوکی کیست؟ شهید حجه الاسلام و المسلمین نعمت الله پیغان یکی از آن معلم هاست. این شهید بزرگوار که دانشجوی مکتب اهل بیت (دانشکده علوم و حدیث) بود در شب حادثه تروریستی تاسوکی آن افراد مسلح که در لباس دوست (!) بودند، را امر به معروف می کند و به سان معلمی فداکار آنها را از خطا و گناه باز می دارد، و می گوید شما اگر مامور دولت جمهوری اسلامی هستید نباید با مردم این گونه رفتار کنید. این رفتار شما مناسب نیست. اما آنها حرف معلم را گوش نمی کنند و گلوی آن شهید عزیز را می برند.

در کدامین مسلک بیان شده که باید گلوی افراد را به خاطر نصیحت و ارشاد برید. در نگاهی به تاریخ به نظر می رسد این مسلک یزیدان باشد، زیرا آنها گلوی امام حسین (ع) را بریدند و بر سر نیزه کردند، حال بار دیگر به کدامین گناه بهترین فرزندان کشته شدند؟

اگر در مراسم اولین سالگرد شهدای تاسوکی در گلزار شهدای حضرت رسول اکرم (ص) حضور پیدا کرده باشید، می توانید به یاد بیاورید یا متن منتشره را خوانده باشید که دختر شهید پیغان در متنش آورده: «یکسال از آن شب تلخ گذشت، شبی که معصومه خواهر کوچکم بی قراریش را با گریه نشان می داد ... معصومه سه ماهه هم مثل من می داند پدر به سفر رفته»، بوجود آورندگان فاجعه تاسوکی گفتند ما به کاروان مسئولین حمله کرده ایم، براستی! معصومه سه ماهه رهبر کاروان مسئولین بود؟ کدام مسئول؟

یاد و خاطره تمام شهدای معلم و استاد شهید مرتضی مطهری گرامی باد.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :3039 | چاپ | ارسال | ادامه مطلب...

 
تصاویر حکاکی شده شهدای تاسوکی

تصاویر شهدای مظلوم تاسوکی که در بیست و پنجم اسفندماه سال 1384 در محور زابل - زاهدان (تاسوکی) به شهادت رسیدند بر روی سنگ حکاکی شده و در حسینیه شهدای گمنام دُرخش شهرستان بیرجند نصب شد.

در حسینیه شهدای گمنام دُرخش علاوه بر تصاویر 23 شهید مظلوم تاسوکی، تصاویر شهدای گمنام و شاخص هشت سال جنگ تحمیلی نیز بر روی سنگ حکاکی شده و بر روی دیوار نصب شده اند.

اولين نظر را شما بدهيد | تعداد مشاهده :3609 | چاپ | ارسال | ادامه مطلب...

 
<< شروع < قبل 81 82 83 84 85 بعد > پایان >>

صفحه 321 - 324 از 339
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب