به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
 
صفحه نخست arrow اخبار arrow راهکار پیشنهادی ایران برای مبارزه با تروریسم
 
راهکار پیشنهادی ایران برای مبارزه با تروریسم چاپ ارسال
نگارش یافته توسط tasooki   
24 شهریور 1393 ساعت 01:13

رییس جمهوری روز جمعه در اجلاس سازمان همکاری شانگهای با اشاره به راهکار ایران برای مبارزه با تروریسم گفت: برنامه ریزی سازمان یافته، همکاری دو یا چند جانبه و مقابله با فقر فرهنگی و اقتصادی تنها راه حل مقابله با بحران افراطی گری و تروریست در منطقه و جهان است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی گفت: در ابتدا مایلم مراتب خرسندی خود را از حضور در کشور زیبا، دوست و هم زبان و هم فرهنگ جمهوری تاجیکستان و همچنین قدردانی نسبت به برگزاری این نشست و میهمان نوازی گرم و صمیمانه جناب آقای رحمان رییس جمهوری، دولت و مردم شریف تاجیکستان اعلام کنم.

روحانی افزود: من در اجلاس سال گذشته از افراط گرایی، تروریسم و جنایات سازمان یافته بین المللی سخن گفتم و آن ها را نه تنها یکی از چالش های اصلی عرصه امنیت در حوزه سازمان شانگهای خواندم بلکه با این باور که افراطی گری و خشونت چالشی جهانی است و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز آن را مطرح کردم و خوشحالم که این نگرانی با اجماع جهانی به صدور قطعنامه ای درباره مبارزه با خشونت و افراط گرایی منجر شد.

وی ادامه داد: اکنون یک سال از آن تلاش ها می گذرد و جهان روز به روز به عمق این هشدار و خطرات این پدیده شوم پی می برد.

رییس جمهوری خطاب به روسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای گفت: امروزه اغلب کشورهای عضو سازمان شانگهای کم و بیش با خطر افراط و تروریسم روبرو هستند بنابراین برنامه ریزی سازمان یافته، همکاری های دو یا چند جانبه ،تعاملات سیاسی و اطلاعاتی و مقابله با فقر فرهنگی و اقتصادی و حمایت سران کشورهای عضو از این اقدامات تنها راه حل مقابله با این بحران و عبور از مشکلات رو به رشد آن است.

روحانی افزود: جمهوری اسلامی ایران از آغاز موج جدید این بحران که برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی با سرازیر کردن منابع مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی به تقویت گروه های افراطی و نظامی کردن آن همت گماردند تاکید داشت که حمایت از تروریسیم و افراط در نهایت منطقه را در کام خود فرو خواهد برد.

رییس جمهوری گفت: اکنون شاهد آن هستیم که گروه های جنگ طلب و افراطی علاوه بر کشتار در سوریه چه بر سر ملت عراق آورده اند، بحران امروز عراق میراث شوم عملکرد دیروز قدرت های توسعه طلب است.

روحانی افزود: کانون بحران شکل گرفته در منطقه به مرکز جذب افراط گرایان و گروه های تروریستی مبدل شده و حل و فصل این بحران نیازمند اجماع ، عزم جدی و اقدام مشترک منطقه ای و بین المللی است در غیر این صورت این بحران از ظرفیت درگیر کردن تمام منطقه و ایجاد تهدید در خارج از منطقه برخوردار خواهد بود.

وی ادامه داد: جامعه جهانی نیازمند تعامل، دوستی، هم زیستی مسالمت آمیز ملل و اقوام گوناگون در سایه اعتدال بوده و برقراری صلح نیز مستلزم مقابله با خشونت و نفی افراطی گری است و اکنون برای آنان که با اشتباهات محاسباتی و جهت اهداف کوتاه مدت سیاسی و نادرست خود به ایجاد و حمایت و تجهیز گروه های تروریستی دست زده اند روشن شده است که این پدیده غیرقابل کنترل تروریستی نه تنها قادر نیست اهداف نامشروع این قدرت ها را تامین و تروریزم و افراط را به ابزاری برای سرکوب استقلال ملت ها تبدیل کند بلکه اکنون خود آن ها نیز در معرض تهدید گروه های دست پرورده خویش قرار گرفته اند زیرا تحلیل نادرست از مسایل منطقه باعث شده است که تروریسم در منطقه سازماندهی شده و رشد کند.

رییس جمهوری گفت: چنانچه خطر تروریسم به درستی و به هنگام مورد توجه قرارگرفته بود و به نام آزادی و دموکراسی به تقویت مالی و نظامی گروه های تروریستی اقدام نمی شد امروز مردم بی گناه سربریده نمی شدند.

روحانی اظهارداشت: اکنون هم تصور اینکه فقط بمباران هوایی می تواند مشکل تروریسم را حل کند ساده انگاری و گریز از پیچیدگی مسئله است، مقابله با فرهنگ خشونت و سازمان ترور نیاز به فهم مسایل اجتماعی و سیاسی منطقه دارد و جز با مدیریت و مشارکت مردم و دولت های منطقه به توفیق نخواهد انجامید.

وی ادامه داد: شرایط سیاسی امروز افغانستان موجب نگرانی اعضای سازمان است و ما امیدواریم با توجه به اهمیت این کشور و ضمن کمک و حمایت همه اعضای سازمان از ثبات و امنیت آن، مردم و گروه های سیاسی افغانستان با عزم، دوراندیشی و درایت از این شرایط در جهت تامین منافع مردم خود عبور نمایند.

رییس جمهوری گفت: در کنار این واقعیت که اصلی ترین دغدغه کشورهای جهان به خصوص اعضای سازمان شانگهای است، ثبات، توسعه منطقه ای و رفاه ملی نیز از موضوعات مهم دیگری است که باید همواره مدنظر قرار گرفته و این سازمان با توسعه طراحی سازو کارهای تاثیرگذارتر در عرصه های منطقه ای و بین المللی به نقش آفرینی مبادرت کند.

روحانی افزود: بی تردید برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در کنار اقدامات اطلاعاتی و امنیت، یک ضرورت است لذا بی تردید یکی از راه های بلند مدت برای خشکاندن تروریسم خواهد بود.

وی ادامه داد: سوء استفاده ابزاری رو به گسترش غرب از تحریم و تبدیل آن به نوع سلاح مخرب نشان می دهد که این ابزار هم به آسانی می تواند علیه هر یک از اعضای جامعه جهانی و ازجمله اعضای سازمان همکاری شانگهای به کار گرفته شود.

رییس قوه مجریه گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که مقابله با تحریم ها می بایست به یکی از اصول این سازمان و کشورهای عضو آن تبدیل شده و تنظیم مناسبات میان اعضا و توسعه روابط دوجانبه به دور از فشارهای ظالمانه ناشی از تحریم سامان یابد.

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه انرژی، آب و توسعه شبکه های مواصلاتی برای دسترسی به بازارهای جهانی، بی شک در جهت ثبات و توسعه منطقه ای حائز اهمیت خواهد بود، گفت: در این جهت و با استفاده از فرصت مایلم به تلاش های اخیر در بهره برداری از خط آهن سه جانبه ایران - ترکمنستان - قزاقستان تا آذرماه سال جاری و همچنین ورود به مراحل اجرایی موافقتنامه کریدور ترانزیتی چهارجانبه ایران، ترکمنستان، ازبکستان و عمان که موجب تسهیل بیش از پیش ارتباط آسیای مرکزی و خلیج فارس از طریق ایران شده و سازمان شانگهای را از ساختار ارتباطی پیشرفته ای از خلیج فارس تا اقیانوس هند و از آنجا تا دریای چین برخودار می کند اشاره کنم.

روحانی افزود: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از ذخایر عظیم انرژی و همچنین با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک خود توانسته نقشی اساسی در همگرایی منطقه ایفا کند.

وی ادامه داد: روشن است که بدون حضور و نقش آفرینی ایران، طراحی کریدورهای حمل و نقلی و انتقال انرژی در منطقه فاقد توجیه اقتصادی و عملیاتی خواهد بود.(ایرنا)


تعداد مشاهده :3076 | چاپ | ارسال

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

 
< بعد   قبل >
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب