به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
 
صفحه نخست arrow يادداشت arrow تاسوعای سهمگین چابهار، دری که به سوی آسمان باز شد
 
تاسوعای سهمگین چابهار، دری که به سوی آسمان باز شد چاپ ارسال
نگارش یافته توسط tasooki   
23 آبان 1392 ساعت 18:26
بازخوانی یک واقعه؛
تاسوعای سهمگین چابهار، دری که به سوی آسمان باز شد
صف آرایی سپاه کفر در برابر مسلمانان و ظلمت جاهلان آن عصر تنها به واقعه کربلا ختم نمی شود بلکه از آن زمان تاکنون سپاه کفر برای پیشگیری از فراگیر شدن نهضت و مکتب حسینی با توسل به هر نوع توطئه و نیرنگ سعی داشته است تا همواره روح آزادگی و ایثار را در مسلمانان کمرنگ کند چنانچه در واقعه تاسوعای حسینی در سال 1389 تمامی جهانیان تکرار جهالت و ضعف دشمنان اسلام را در عصر حاضر به چشم دیدند.

سپاه کفر روز نهم ماه محرم سال 61 هجری در سرزمین کربلا امام حسین(ع) و یارانش را در محاصره قرار داد و با بستن آب  بر روی اهل بیت(ع) و یاران امام و تدارک برای به شهادت رساندن فرزندان اهل بیت(ع) برگ ننگینی را برای خود و برگ زرینی را برای شیعیان در تاریخ آفرینش رقم زد.

واقعه عاشورا تابلویی رنگارنگ از درس ها و عبرت هایی است که شهادت 72 نفر از اهل بیت و یاران امام حسین (ع) و اسارت اهل بیت (ع) در هر سن و سالی نشان از عمق بی رحمی کفار در برابر شیعیان دارد واقعه ای که در تاسوعای چابهار نیز به شکلی دیگر بر عمق شقاوت جاهلان زمانه در به شهادت رساندن کودکان و زنان تکرار شد.

بازخوانی واقعه تاسوعای چابهار  

چهارشنبه ۲۴ آذرماه ۱۳۸۹ همزمان با برپایی مراسم تاسوعای حسینی در شهرستان بندری چابهار باری دیگر دستان پلید کفاردر حالی که مسلمانان بی دفاع و سوگوار این شهرستان برای یادآوری و زنده نگاه داشتن ارزش های قیام عاشورا مشغول عزاداری بودند جنایتی خونین را رقم زد که موجب پیوستن 32 نفر دیگر از مردم بی دفاع به جمع  یاران راستین حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شد.

در این حادثه که در ساعت ۱۰:۳۰ در نزدیکی مسجد امام حسین (ع) و میدان فرمانداری چابهار به وقوع پیوست تعداد ۳۲ تن از پیروان راستین سرور و سالار شهیدان  در خون خود غلتیدند و به قافله شهدای اسلام پیوستند و ۹۵ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

عوامل این جنایت ۴ نفر بودند که دو نفر از آنان کمربند انفجاری خود را در نزدیکی مسجد امام حسین(ع) و میدان فرمانداری چابهار در زمانی منفجر کردند که مردم به قصد عزاداری تاسوعای حسینی در حال حرکت به سوی مسجد بودند اما نفر سوم که قصد داشت جلیقه انتحاری خود را در بین جمعیتی که برای امدادرسانی به شهداء و مجروحین تجمع کرده بودند منفجر کند با هوشیاری ماموران امنیتی هدف قرار گرفت و به هلاکت رسید و نفر چهارم نیز دستگیر شد.

سقای چابهار

هنگامی كه حضرت ابوالفضل تشنگی اهل بیت و اطفال برادرش را دید با 30 سوار و 20 پیاده به راه افتاد و راه رود فرات را در پیش گرفت که در بین راه دشمن راه را بر آنان سد کرد اما قهرمان كربلا ابوالفضل العباس(ع) حملۀ آنان را دفع كرد ومشك ها را برای رفع تشنگی سپاه اسلام  پر از آب کرد.

شهیده مطهره نارویی یکی از شهدای 11 ساله واقعه تاسوعای چابهار که درس عشق و ایثار را در مکتب حسینی به درستی آموخته بود از جمله شهدایی است که  در این روز به عنوان سقای تاسوعای چابهار نامش در تاریخ این مرز و بوم جاودانه شد.

مطهره از سلاله پاک سادات و متولد شهرستان بزمان در جنوب استان بود و در سن 11 سالگی در حالیکه به همراه خانواده خود برای عزاداری به خیابان آمده بود سعی کرد تا با رفع تشنگی عزاداران و بچه های هم سن و سال خودش برزنده بودن و ادامه داشتن نهضت حسینی تاکید کند که هم چون شهدای واقعه عاشورا خود تشنه لب به جمع یاران امام حسین(ع) پیوست.

جرعه شهادت

نور احمد نارویی پدر شهیده مطهره از خاطرات دخترش در قبل این واقعه می گوید: «قبل از شهادت و از نخستین روز های ماه محرم اخلاق ورفتارش خیلی برای ما عجیب بود.

 چند روزی بودکه گریه می کرد و سرش درد می کرد اما اواصرار داشت که مشکلی نیست و از من خواست تا قول بدهم که هر شب او را به مجلس عزاداری امام حسین(ع) ببریم.

مطهره اعتقاد داشت اگر در مراسم عزاداری شرکت کند حالش خوب می شود و انگار درست می گفت چون هر شب که از هیئت بر می گشتیم خیلی آرام به نظر می رسید.

شب تاسوعا وقتی از هیئت برگشتیم به من گفت: می خواهم با همین لباس ها بخوابم چون فردا باید زودتر از همه در هیئت محبین اهل بیت اداره کل شیلات باشیم برای همین باهمان لباس ها از شوق حضور در مراسم روز تاسوعا خوابید.

روز تاسوعا از همه زودتر بیدار شد وضوگرفت و همه را بیدارکرد. با وجود اینکه همگی پس از اقامه نماز خوابیدیم  اما او خوابش نبرد و در انتظار بود تا اینکه همه را بیدار کرد و به هیئت رفتیم.

هنگامی که به هیئت شیلات رسیدیم ازمن تشکر کرد ورفت تا پیشانی بندهای امام حسین(ع) را بین خانم ها وبچه ها وهم سن سال های خودش تقسیم کند.

وقتی نزدیک ایستگاه صلواتی رسیدیم مطهره چند عدد بطری نوشابه برداشت وهمه را پر از شربت کرد تا بین بچه ها پخش کند.

با اینکه خواهرش از او می خواست خودش هم از شربت بخورد اما  او به فکر توزیع و رفع تشنگی بچه های حاضر در هیئت بود.

هنگامی که انفجار رخ داد مطهره از ناحیه  سر و پهلو و بازو مورد اصابت ترکش قرار رفت و دو خواهر و دختر عمویش نیز از ناحیه پا مجروح شدند.

مطهره در حالیکه مظلومانه بر روی زمین افتاده بود گفت: تشنه ام، قلبم می سوزد و با همان لب تشنه شهد شیرین شهادت را نوشید.»

پیروان علی اصغر (ع)

شهادت حضرت علی اصغر(ع) درواقعه عاشورا پیامی فراموش نشدنی و پندآمیز را به ثبت رساند و به عنوان عاطفی  ترین نقطه این واقعه محسوب می شود.

هنگامی که حضرت بر در خيمه آمد و به حضرت زينب (س) فرمود كودك صغيرم را به من سپاريد تا با او وداع كنم در حالیکه آن كودك معصوم را به نزدیک صورت برد تا او را ببوسد «حرمله بن كامل اسدی» تيری رها کرد که بر گلوی آن طفل نشست و وی را به شهادت رساند.

اگر آن روز در کربلا کودک شش ماهه امام حسین (ع) مظلومانه به شهادت رسید و مهر تاییدی بر مظلومیت اصحاب حسین(ع) زد در تاسوعای چابهار نیز نوزادی دو ماهه با تیر سربازان شیطان به شهادت رسید و مظلومیت شیعیان را تکرار کرد.

شهیده «ثنا پردل» یکی از شهدای تروریستی تاسوعای حسینی در چابهار بود که در حال شیر خوردن در حالیکه تنها 2 ماه از تولد وی می گذشت مورد اصابت ترکش نفاق و جهل قرار گرفت و به همراه مادرش سکینه سند گل به جمع پیروان امام حسین(ع) پیوست.

شهیده سکینه سند گل که همراه با همسر و فرزند 2 ماهه اش برای سوگواری به جمع عزاداران حسینی به خیابان آمده بود یکی از معلمان این خطه از میهن اسلامی بود که سعی داشت فرزند دخترش را از همان کودکی با رسم و رسوم آزادگی و ایثارگری در مکتب حسینی آشنا کند اما از آنجا که دشمنان اسلام همواره از رشد و تربیت این چنین کودکانی انقلابی و عاشورایی در هراس هستند وی را به شهادت رسانند غافل از اینکه نام و یاد این عزیزان همچون شهدای کربلا برای همیشه در تاریخ اسلام جاودانه می ماند و به اقتدار اسلام می افزاید.   

در تاسوعای چابهار شهیده سند گل از همسرش می خواهد تا لحظه ای توقف کند تا فرزندش را از شیره جان خود سیراب نماید اما دشمن هم چون «حرمله بن كامل اسدی» با قساوت، جان این مادر آزاده و فرزندش را گرفت.

توطئه ای که خنثی شد

دشمنان کور دل و مزدور که سعی داشتند به بهانه دفاع از منافع جامعه اهل سنت با همکاری رسانه های بیگانه بدین وسیله وحدت تشیع و تسنن را خدشه دار کرده و اقوام و مذاهب را در مقابل یکدیگر قرار دهند این بار نیز همچون گذشته با محکومیت  و اعلام انزجار جامعه اهل سنت چابهار در این اقدام تروریستی روبرو شدند و از دستیابی به اهداف شوم خود بازمانند.

جامعه اهل سنت چابهار با صدور بیانیه ای در همان روز حادثه تروریستی در تاسوعای حسینی را محکوم کرد و با راهپیمایی به همین مناسبت نفرت و انزجار خود را از عوامل و ایادی استکبار اعلام و همبستگی و همدردی خود را با مصیبت دیدگان ابراز کرد.

حضوری پر رنگ تر

هم اکنون که در طلیعه ی ماه محرم، ماه غلبه ی خون بر شمشیر و پیروزی حق بر علیه باطل قرار داریم یک بار دیگر حضور پر شور مردم در هیئت های عزاداری نشان داد که این جنایات بر خلاف باور غلط دشمن که فکر می کرد می تواند ذره ای از فروغ این فرهنگ بکاهد بی تاثیر مانده است و پیروان مکتب حسین(ع) ذره ای ترس و واهمه از تیر دشمنان و جاهلان زمانه ندارند زیرا نخستین درس این مکتب شهادت و ایثار است.

......................

گزارش: بابک رحیمیان

منبع: مهر

    

 
و عصر هامون نیز  نوشت:
روزگاری بر وحدت این استان نگذشت مگر این که  وهابیان خواستند ضربه‌ای بر آن وارد کنند هرچند از غبار این طوفان ها حتی گردی بر پیکر این وحدت ننشست.
از همان آغازین روزهای همبستگی شیعه و سنی، گروه هائی که داعیه طرفداری و برابری اقشار و حمایت از طبقه محروم  را داشتند و مستقیم و غیرمستقیم توسط دشمنان کینه توز این ملت بزرگ، حمایت می شدند، دستشان به خون زن، مرد، کودک، پیر و جوان شیعه و سنی این استان آلوده شد و برای رسیدن به اهداف شومشان به هر جنایتی دست زدند.
پیر جوان کودک زن و مرد را ترور کردند. در کوچه و بازار و محل آمد و شد مردم و حتی در محل اقامه نماز ، بمب‌گذاری کردند.
 حتی زنان و کودکان را مورد حملات مسلحانه قرار دادند. به هر نحو که توانستند برای وحدت شیعه و سنی مانع  شدند و از جنایات هول انگیز انتحاری ،بمب گذاری ترور شخصیت و آدمربایی و ... دریغ نکردند.
ننگین ترین ماْموریتها را به نفع دشمنان این مرزو بوم انجام دادند و تا کنون در رکاب آنان ایستادند که چه آگاهانه و چه ناآگاهانه مجری تصمیمات سرویسهای جاسوسی آمریکا، انگلیس و اسرائیل شده اند و در روز پاکی چون تاسوعای حسینی ،که شیعه و سنی در کنار هم برای عزاداری آل پیامبر حضور داشتند دست به قطعه قطعه کردن آنان زدند وبلوار امام خمینی (ره) شهرستان چابهار را آغشته به خون شهدا کردند،چرا که در کنار هم بودن شیعه و سنی خاری تیز به چشم دشمنان این منطقه است.
ساعت 10:30 روز چهارشنبه 24آذر 1389 خورشیدی برابر با تاسوعای حسینی 1432هجری قمری و در حالی که جمعیت عزادار و بر افروخته از عشق و ارادت به سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع)، غرق عزاداری و نوحه سرایی اند، صدای  مهیب انفجار بمب، فضای  شهرستان چابهار را پر می کند .
  انفجارمهیب همه جا را به لرزه در می آورد و لحظه ای بعد دود غلیظ و بوی خون و باروت در فضای سراسر معنویت صفوف عزاداران چابهاری را درهم می پیچد .بویی که مردم این استان با آن غریبه نیستند بویی که 5 ماه قبل در شب میلاد حضرت عباس (ع) در زاهدان پیچیده بود این بار در تاسوعای آن حضرت در چابهار به مشام می رسید.
\"\"
تصاویری از حادثه مسجد جامع زاهدان
در این حادثه تروریستها چند نفر بودند،بمب اول توسط عامل انتحاری که جلیقه انفجاری را در زیر لباس خود مخفی ساخته بود  منفجر می شود.
در همان لحظات اول 33 نفر از عزادارن به شهادت میرسند به گونه ای که خون آنها بلوار امام خمینی(ره) چابهار را رنگین میکند و بوی آشنای شهادت در هوای شرجی چابهار پخش میشود.
تروریست دوم قصد نزدیک شدن به محل ازدحام جمعیت پس از انفجار اول را دارد، اما توسط ماموران شناسایی و قبل از هر اقدامی به هلاکت میرسد.
\"\"
عاملین انتحاری حادثه چابهار
مردمی که در روز تاسوعا همگی در خیابان حضور دارند برای کمک به مردم و نجات مجروحان به محل حادثه می شتابند ،اینجا دیگر شیعه و سنی برای یاری رساندن به یکدیگر دست از پا نمیشناسند همه به هم یاری میرسانند باز خون شیعه و سنی بعد از حادثه تروریستی پیشن  در کنار هم ریخته می شود .
شرایط ویژه پس از انفجار، موجب گردید  ورودی ها به خیابان بسته شود و همه دستگاه های امنیتی فعال گردند.
\"بلوار
دقایقی پس از انفجار
دردناکترین زمان،زمان جمع آوری شهدا بود،آشنا و غریب معنی نداشت اینجا حس انسان دوستی بود که در همه مردم چابهار وجود داشت و به یکدیگر یاری میرساندند.
همه از حادثه ای که تنها از افکار و دستان شوم وهابیت بر می آمد، گفت و گو می کردند و هر کس در آن لحظات سخت، می اندیشید که چه کاری باید و می تواند انجام دهد.
 پیکرهای  زخمی مجروحین و شهیدان با وسایل نقلیه شخصی و آمبولانس‌هایی به بیمارستان امام علی (ع) چابهار منتقل شدند و آنچه از کینه وهابیت باقی ماند، بیش از 50 مجروح حادثه بود که عده ای از آنان به شدت مجروح شده بودند و 39 نفر شهید که الی الابد مظلومیتشان گریبانگیر دشمنان ولایت است.
در این میان یک فروند هواپیما به چابهار پرواز کرد تا مجروحانی که نیاز به تجهیزات و مراقبت بیشتری دارند را به زاهدان منتقل کند.
در میان مجروحان و شهدا از هر سن و از هر قشر ، شیعه و سنی و طبقه ای دیده می شدند. پیر، جوان، کودک، زن و مرد.
\"شهید
\"\"
درمیان شهداء وجود طفل دوماه ای بنام ثناء پردل باعث پی بردن به عمق مظلومیت حادثه تاسوعای چابهار میشود و چهره واقعی و پلید دشمنان وحدت در منطقه را نشان میدهد.
\"\"
کوچک ترین شهید حادثه چابهار(ثنا پردل)
در یک کلام تاسوعا در چابهار ، حقیقتاً به تاسوعایی به یادماندنی در تاریخ، پس از تاسوعای حسینی (ع) تبدیل شده بود.
مساجد، حسينيه‌ها و تكيه‌هاي حسيني امروز مجهز به گيت‌هاي امنيتي و بازرسي بدني بوده‌اند كه تروريست‌ها مجبور به انجام اين اقدام وحشيانه در خيابان و معابر پر رفت و آمد كردند. اين حادثه نشان مي‌دهد كه تروريست‌ها به شدت تحت فشار نيروهاي بيگانه هستند و مجبور به انجام هرگونه عملياتي و به هر شكلي شده‌اند؛ چرا كه پيش از اين آنان فقط شيعيان را هدف خود معرفي مي‌كردند ولي اینگونه جنايت  كه در خيابان و بدون در نظر گرفتن شيعه و يا سني بودن مردم صورت میگیرد، نشان میدهد كه آنها براي انجام جنايت‌ها هيچ فرقي بين شيعه و سني قائل نيستند و اين امر تنها بهانه‌اي براي رسيدن به اهداف شوم بيگانگان در منطقه است.
و اما سئوال هائی که بعد از گذشت سالها از این ماجراها هنوز در حافظه تاریخ بی پاسخ مانده این است که چه کسی پاسخ خواهد گفت؟ به راستی چه کسی از این جنایت ددمشانه سود برد؟ آیا اقدامی که فضای امنیت روانی مردم را مشوش کرده و باعث تشدید اختلاف بین مذاهب اسلامی می شود را می توان جز مزدوری و سرسپردگی برای دشمنان تفسیر کرد؟ کشتن افراد بی گناهی که نه در میدان جنگ که در صفوف عزای سالار شهیدان مشغول عزاداری بودند، برای دفاع از کدام حق و برای رسیدن به کدام آزادی است؟
 محمد مقدم
 
 
 

تعداد مشاهده :2784 | چاپ | ارسال

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

 
< بعد   قبل >
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب