به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
 
صفحه نخست arrow يادداشت arrow نگاهی متفاوت به حمله انتحاری در چابهار
 
نگاهی متفاوت به حمله انتحاری در چابهار چاپ ارسال
نگارش یافته توسط tasooki   
29 تیر 1392 ساعت 19:57
عصر ایران ؛ سیدروح الله لطیفی - روز سه‌شنبه گذشته یک عامل انتحاری که قصد ورود به ستاد فرماندهی نیروی انتظامی چابهار را داشت قبل از منفجر کردن خود، مورد شناسایی قرار گرفت و در عملی کردن نقشه خود ناکام ماند.

خبر دیگری نیز روز پنجشنبه منتشر شد که نشان می داد این عامل انتحاری تابعیت پاکستانی داشت و شاید در وهله اول این اقدام یک اعتراض مبتنی بر جهل ایدئولوژیک تفسیر شود که در آن مرز معنا پیدا نمی کند اما در این نوشته از منظر دیگری می توان به این اتفاق و انگیزه آمرین و طراحان اینگونه اعمال ضد انسانی در این منطقه از کشورمان اشاره کرد.

چابهار همیشه یکی از امن ترین مناطق در جنوب شرق کشورمان به شمار می رود و همچنان نیز مردم این منطقه به عنوان بخشی از ایران اسلامی برای شکوفایی کشور اسلامی مجاهدت های بسیاری را در کارنامه خود داشته و دارند اما این اتفاقات ناگوار از زمانی آغاز شد که برنامه هایی برای رشد و شکوفایی و توسعه بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور در دستور کار قرار گرفت.

حال با این پیش فرض باید توجه کرد که رشد این منطقه منافع چه کسانی را تهدید می کند؟ رقیب اصلی بندر چابهار برای کشورهای محصور در خشکی کجاست؟ و رشد بندر چابهار چه کشورهایی را به ایران نزدیکتر می کند؟رقیب اصلی بندر چابهار بندر کراچی پاکستان است که در حال حاضر تقریبا اکثر کالاهای کشور افغانستان از این بندر و پس از عبور از مناطق ناامن و کوهستانی پاکستان وارد افغانستان می شوند.

این بندر به صورت سنتی مورد استفاده افغان ها قرار می گیرد و درآمد بالایی نیز بابت خدمات بندری و ترانزیت کالا نصیب پاکستانی ها  می شود اما با افزایش ناامنی در کراچی و آتش سوزی کانتینرهای تجاری افعان ها در این بندر و افزایش نارضایتی از نحوه تعامل پاکستانی ها با تجار افغان و درگیری ها و اقدامات تروریستی در مسیر تردد کامیون های افغان در پاکستان و جنوب افغانستان و افزایش درگیریهای طالبان با نیروهای پاکستانی، ائتلاف و افغان، تجار و دولتمردان افغان را بر آن داشت تا مسیری امن تر، هموارتر و کوتاهتر را برای خود برگزینند به ویژه اینکه دولت های افغانستان و پاکستان نیز سالهاست دچار بی اعتمادی و گاه نزاع می شوند و هر از گاهی شاهد مواضع تند روسای دولتهای افغانستان و پاکستان نسبت به هم هستیم. در این شرایط افغان ها برای کاهش وابستگی به پاکستان، به فکر استفاده از بندر چابهار به عنوان بهترین جایگزین بندر کراچی پاکستان افتاده اند.

علاوه بر این، دولت افغانستان علاوه بر اصطکاک منافع با پاکستان دارای پیوندهای نزدیک با دشمن دیرینه آن یعنی هندوستان است و قراردادهای معدنی و تجاری بسیاری با این کشور منعقد کرده است به طور مثال هندی ها موظقند تا سالانه پنج میلیون تن سنگ آهن افغانستان را به هند منتقل کرده و آن را تبدیل به مشتقات فولاد کرده بخشی از آن را برای مصرف افغانستان بازگردانند و مابقی را صادر کنند.

در این شرایط قطعا هندی ها نیز تمایلی برای افزایش قدرت رقیب و دشمن خود ندارند و از آنجا که به جز چابهار مسیری برای انتقال کالاها و مواد معدنی برایشان باقی نمی ماند بنابراین تمام ظرفیت دیپلماتیک خود را بسیج کرده اند تا بندر چابهار رشدی در حد بنادر بزرگ جهان داشته باشد.
 
در همین راستا از سال 1382 دولت افغانستان با حمایت هندی ها به دنبال انعقاد قراردادی با منطقه آزاد چابهار برای انتقال کالا از این بندر است به طوری که مقامات افغان چندین سفر در سطح وزیران به چابهار داشتند و تفاهمنامه ای در اردیبهشت 1391 در کابل با سازمان منطقه آزاد چابهار به امضا رساندند تا طبق قوانین، 50 هکتار از منطقه آزاد چابهار برای امور ترانزیتی به اجاره تجار افغان در آید.

 هندی ها نیز چندین سفر به ایران در سطح وزیران، معاونین و مسوؤلین بندری و کشتیرانی برای توسعه بندر چابهار داشتند تا تنها بندر اقیانوسی ایران با قابلیت پهلوگیری کشتی های بزرگ اقیانوس پیما را برای تعاملات تجاری هندی ها و افغان ها در کنار خود داشته باشد. این اقدامات افغان ها و هندی ها عملا باعث کاهش نقش پاکستان در افغانستان و رشد نقش ایران و هند در این کشور خواهد داشت.

با این توضیح به چرایی دو حادثه آخر تروریستی در چابهار می پردازیم.

اولین حادثه، 28 مهر ماه سال گذشته هنگامی که تفاهم نامه امضا شده بین منطقه آزاد چابهار و وزارت صنعت و تجارت افغانستان پس از پنج ماه با واگذاری اولین مرحله از تسهیلات، وارد فاز اجرایی شده بود دو عامل انتحاری قصد ناامن نشان دادن این منطقه با حمله به نماز جمعه چابهار را داشتند که با هوشیاری بسیجیان ناکام ماندند و متاسفانه دو بسیجی نیز در درگیری با عاملین انتحاری به شهادت رسیدند .

دومین حادثه نیز سه شنبه 18 تیرماه همزمان با ورود هیاتی از مقامات بندری و کشتیرانی ایران به هند رخ داد. در حالی که یکی از مهمترین دستور کارهای این نشست توسعه بندر چابهار بود. عامل انتحاری با تابعیت پاکستانی با ورود به ستاد فرماندهی انتظامی چابهار قصد انفجار تروریستی داشت تا شاید نشست مهم مقامات جمهوری اسلامی و هندی را تحت تاثیر قرار دهد و مانع از توسعه این بندر مهم شود. (هیات ایرانی روز 18 تیر با بازدید از بندر جواهر لعل نهرو مذاکرات خود را آغاز کرد و پس از مذاکرات در ساختمان تجارت جهانی و وزارت کشتیرانی هند در بمبئی و دهلی روز 21 تیر به ایران باز گشت.)

مطمئنا دولت پاکستان نمی تواند به دنبال ایجاد چالش با همسایه استراتژیک خود ایران باشد و متغیرهای بسیاری مانند سرویس های امنیتی ، ارتش و ... در این کشور در این گونه اقدامات نقش بیشتری دارند.

با این وجود انتظار می رود مقامات وزارت خارجه در یک موضع گیری عزت مندانه به این موضوع بپردازند و ضمن اعتراض به این اتفاق و محکومیت هر گونه استفاده از تروریسم ، با توجه به استراتژی همگرایی با همسایگان ، با برنامه ریزی برای توسعه کریدور شرق به غرب نقش پاکستان را نیز در تقویت ترانزیت کالا با توسعه خط ریلی و جاده ای پاکستان- ایران -ترکیه و سپس اروپا جدی بگیرند تا با حفظ منافع همه کشورها ضمن افزایش نقش جمهوری اسلامی ایران در ترانزیت بین الملل کمترین چالش را با همسایگان داشته باشیم و بیشترین سود را کسب کنیم.


* مدیر پایگاه اطلاع رسانی قربانیان ترور
 
 
ناکامی تروریست ها در حمله انتحاری چابهار 
در پی آتش متقابل نیروهای انتظامی عامل انتحاری قبل از این که بتواند کمربند انفجاری و نارنجک همراه خود را منفجر کند به هلاکت رسید
 
یک گروه موسوم به «انصار سنت ایران» مسوولیت حمله تروریستی به مقر فرماندهی نیروهای امنیتی در بندر چابهار را برعهده گرفت.

به گزارش ایسنا، فردی به نام ابوحفص بلوچی که خود را سخنگوی این گروه معرفی کرده است در گفت‌وگو با شبکه العربیه اعلام کرد که گروه «انصار سنت ایران» مسوول این عملیات بوده است.

این شخص با بیان این ادعا که این اقدام در پاسخ به حمایت‌های ایران از نظام بشار اسد انجام شده است، مدعی شد که در این حمله انتحاری هفت تن از جمله دو افسر ایرانی کشته شده‌اند.

ایرج حیدری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، درباره این حمله انتحاری که در ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه صبح انجام شد، بیان کرد: عامل انتحاری که به سلاح کلت کمری و کمربند انفجاری و هم‌چنین نارنجک مجهز بود، قبل از ورود به داخل مقر انتظامی در مقابل در ورودی شناسایی و مورد هدف گلوله قرار گرفته است.

به گفته وی، عامل انتحاری بعد از این که متوجه شناسایی نیروهای انتظامی شده، اقدام به تیراندازی به طرف نگهبان دژبان در ورودی می‌کند که در اثر این تیراندازی، یک سرباز وظیفه از ناحیه پا زخمی می‌شود.

حیدری تصریح کرد: در پی آتش متقابل نیروهای انتظامی عامل انتحاری قبل از این که بتواند کمربند انفجاری و نارنجک همراه خود را منفجر کند به هلاکت رسید.

فرماندار چابهار تاکید کرد: جلیقه انفجاری این عامل انتحاری در ساعت ۱۰ صبح از سوی نیروهای قرارگاه شهید پولادی چک و خنثی شده است.

رییس شورای تامین شهرستان چابهار از هوشیاری، آمادگی و ایثارگری نیروهای انتظامی به‌ویژه فرماندهی نیروی انتظامی در استان و این شهرستان در شناسایی و ناکام گذاشتن این حمله انتحاری تقدیر و تشکر کرد. 


تعداد مشاهده :2424 | چاپ | ارسال

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

 
< بعد   قبل >
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب