به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
 
صفحه نخست arrow سيستان arrow سيستان و نخستين انوار توحيدى
 
سيستان و نخستين انوار توحيدى چاپ ارسال
نگارش یافته توسط tasooki   
21 اسفند 1385 ساعت 00:30
اگر بپذيريم كه تاريخ بهترين و عادلترين گواه است، با تكيه بر همين مستندات معتبر نتيجه مى‏گيريم كه اين سامان همواره خاستگاه يكتاپرستى، عدالت‏ خواهى و حق ‏طلبى بوده و مورخان بسيارى با تأييد اين مطلب آورده‏اند كه در سيستان: تا بود مردان و زنانش بر آن طريقت بودند كه آدم (ع) آورده بود و نماز مى‏خواندند و به پرستش ايزد تعالى جهان را پاك و مطهر مى‏ساختند. خون ناحق ميانشان حرام بود، مردار نمى‏خوردند و صدقه بسيار مى‏دادند و هميشه ميزبان بودند و مهمان را نيكو مى‏داشتند. عقيده بر اين است كه چون آدم (ع) از سر انديب به طلب حوا برفت به هيچ جا اقامت نكرد مگر بدان جايگاهى كه اكنون سيستان است و نوح (ع) بشارت پايان عذاب و خشم الهى را در اينجا دريافت و دو ركعت نماز شكرانه به جاى آورد و نيز همين جا بود كه باد سليمان پيامبر را فرود آورد، پس گفت چند جاى كه رفتيم اينجا خوشتر است و جهان امروز بر عدلست و جور نيست و آن‏گاه كه دست تقدير الهى اراده را بر كمال دين و اتمام نعمت قرار داد و شارع مقدس اسلام روان بشريت را به توحيد دوباره فرا خواند و بشارت به ناميرايى و جاودانگى داد سيستانيان را قبل از آمدن پيامبر اسلام خبر رسيده بود و بر اين باور اساطيرى انتظار بود كه سيستان را به لشكر اسلام به صلح بدادند كه به جنگ گرفتن آن ميسر نمى‏شد.( تاريخ سيستان، به تصحيح ملك الشعراء بهار.)و محمّد صلوات ا... عليه و ربيع نيز گفت خرد چنين واجب كند و ما صلح دوست‏تر از حرب داريم.( تاريخ سيستان، به تصحيح ملك الشعراء بهار.)

همچنين در هنگام نزاع معاويه با اميرالمؤمنين(ع)، عبدالرحمن امير قديم سيستان كه به قهستان رفته و منزوى بود هدايايى براى معاويه فرستاد و معاويه توصيه‏ اى به اسپهبد سيستان در باب اطاعت از عبدالرحمن نوشت امّا مردم سيستان قبول نكردند.
در همين راستا و بر همين باور ديرين، سيستان در روشنايى تاريخ در زمره نخستين برپا كنندگان پرچم توحيد و مبحث اهل بيت(ع) امامت و عدالت به شمار مى‏رود.

به گونه‏اى كه هم اكنون مزارها و قدمگاههاى فراوان كه با ياد و نام گوهرهاى پاك اهل بيت(ع) زينت‏بخش تمامى منطقه است در واقع يادمانهايى است كه ريشه در تاريخ كهن و باورهاى پاك مردم دارد و جهت‏گيرى تاريخى مردم اين سامان را به انديشه‏هاى ولايت نشان مى‏دهد.

با توجّه به اين موارد مى‏توان اين نكته را دريافت كه بى‏دليل نيست تاريخ نام حرير بن عبداللّه‏ سجستانى را به عنوان نخستين فقيه شيعى از سيستان به ثبت مى‏رساند. بر اين بستر آماده و مهيا بود كه نواهاى توحيدى، فطرت مردمان را به رسالتى در دور دستها فرا مى‏خواند. فراخوانى به دوستى كسى كه فلسفه وجودى هستى است، او كه با رداى عشق خواهد آمد.


 منبع : كتاب بزرگترين افتخار سيستان ،  گروه مولفان: وحيد كيخواه مقدم حبيبx ا... جوان  محمّد رضا براهويى  حسين على حيدرى نسب  چاپ اوّل: تابستان 1380 تهيه و تنظيم:  روابط عمومى دانشگاه زابل

آن‏گاه كه سپاه اسلام به سيستان آمد، ايران بن رستم شاه سيستان پيام داد كه ما به حرب كردن عاجز نيستيم چرا كه اين، شهر مردان و پهلوانان است امّا با خداى تعالى حرب نتوان كرد و شما سپاه خداييد و مار اندر كتابها درست است آمدن شما


تعداد مشاهده :1462 | چاپ | ارسال

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

 
< بعد   قبل >
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب