به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
 
صفحه نخست arrow سيستان arrow افتخارات سيستان
 
افتخارات سيستان چاپ ارسال
نگارش یافته توسط tasooki   
21 اسفند 1385 ساعت 00:28

از نمونه ‏هاى بارز تأثير تمدن اين سرزمين، حق‏ طلبى و موحد بودن مردم آن در حمايت، پذيرش و گسترش دين پيامبر آسمانى ايرانيان يعنى زرتشت مى ‏باشد.

بزرگترين افتخار مردم سيستان اين است كه در دورانى كه امام على (ع) را بر تمام منابر شرق و غرب دنياى اسلام به دستور بنى ‏اميه لعن مى‏ گفتند در سيستان اين عمل ننگين انجام نشد. ايمان راسخ، يكتاپرستى و عشق و ارادت به ائمه اطهار در وجود اين مردم چشمه‏اى است كه هرگز نخواهد خشكيد. بر پايه همين مستندات تاريخى نخستين انوار توحيدى به پاس خرد و هوشمندى مردمانش بنا به مشيت الهى بر اين خاك پر مهر تابيدن گرفت. خلف ابن احمد صفارى نخستين كسى است كه به دستور او در قبال يكصد هزار سكه، قرآن خطى طراحى و نوشته شد و هم اينك، آن قرآن زينت بخش موزه پاريس است. نخستين مساجد و مدارس علميه و مراكز بحث و گفت و گو در سيستان داير بوده است.

حرير بن عبداللّه‏ سجزى اولين فقيه شيعى پس از اسلام اهل سيستان بوده و نخستين شعر به زبان فارسى پس از اسلام در اينجا سروده شده است. محمّد بن وصيف سجستانى را به عنوان اولين شاعر پارسى گوى و سد شكن فرهنگ تاريخ اين آب و خاك معرفى كرده ‏اند.

اختراع و ابداع نخستين آسياب‏هاى بادى در جهان، از سيستان گزارش شده است. براساس برخى آثار مكشوفه باستانى، اين سرزمين از گذشته‏هاى دور داراى تمدن و فرهنگى بسيار شكوفا بوده و بر اثر موقعيت خاص اقليمى، سياسى و فرهنگى منطقه، مركز ارتباطات تمدن‏هاى بزرگ ماوراء النهر، بين النهرين، هند و چين به شمار مى‏رفته است. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با پنج هزار سال قدمت به عنوان بزرگترين استقرار شهرنشينى در نيمه شرقى فلات ايران نمونه‏اى منحصر به فرد و حكايت‏گر واقعى علم، صنعت و فرهنگ گذشته ‏هاى دور سيستان است. هم چنين كوه خواجه كه بازمانده از دوران اشكانى و ساسانى است در بردارنده عناصر مهمى از تاريخ معمارى، هنر و باورهاى مذهبى اين سامان است. شهر دهانه غلامان، يادمان دوران هخامنشى، تنها شهر شناخته شده به معنى متعارف امروزى است كه الگوهاى معمارى ـ مذهبى آن بيانگر رشد و شكوفايى نخستين انديشه‏ هاى منظم و تدوين يافته مذهبى است.

قيام نوزده بهمن 1330 مردم سيستان كه افتخارى بزرگ و برگ زرينى در تاريخ ايران و سيستان به شمار مى‏آيد حماسه ‏اى جاودانه و نمادى روشن از ظلم ستيزى و عدالت خواهى اين مردم است. با اين افتخارات و صدها مورد ديگر از جاذبه‏ هاى توريستى، طبيعى، فرهنگى و ... در سيستان، اين سرزمين به نمايشگاهى منحصر به فرد و كم نظير تبديل شده است.

سرزمين باشكوه، ولايى و شگفت‏انگيز سيستان كه در جنوب خاورى ايران واقع شده، با وجود رود بزرگ هيرمند و درياچه زيباى هامون به عنوان بزرگترين درياچه آب شيرين فلات ايران، جلگه حاصل‏خيز و بزرگى را تشكيل داده كه مى‏شود ساليانه از آن سه نوع محصول برداشت نمود، به گونه‏اى كه اين سرزمين را انبار غله آسيا لقب داده ‏اند. بسيارى از پژوهشگران و مورخان، تأثير تمدن كهن سيستان و حوزه هيرمند را بر ايران، جهان اسلام و حتى تمدن بشرى ژرف دانسته ‏اند. وجود آثار مكتوب به جا مانده از دانشمندان، فيلسوفان، متكلمان و شاعران شهير بويژه پس از اسلام در اين سامان گواهى، روشن بر اين مدعاست. اين سرزمين زادگاه بزرگانى چون رستم، يگانه پهلوان ايران باستان، يعقوب ليث، فرخى سيستانى، ابو سعيد سجزى، ابو سليمان سجستانى، ابو داود سجستانى و هزاران پاسدار كيان و معمار ارزنده كاخ ادب و فرهنگ ايران اسلامى مى‏باشد.
 منبع : كتاب
بزرگترين افتخار سيستان ،  گروه مولفان: وحيد كيخواه مقدم حبيب ا... جوان  محمّد رضا براهويى  حسين على حيدرى نسب  چاپ اوّل: تابستان 1380 تهيه و تنظيم:  روابط عمومى دانشگاه زابل
تعداد مشاهده :1595 | چاپ | ارسال

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

 
< بعد
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب