به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
 
صفحه نخست arrow يادداشت arrow مصاحبه با «سردار تهرانی مقدم» درباره «سردار شهید تهرانی مقدم»
 
مصاحبه با «سردار تهرانی مقدم» درباره «سردار شهید تهرانی مقدم» چاپ ارسال
نگارش یافته توسط tasooki   
17 دی 1390 ساعت 07:10
برادر شهید حسن تهرانی مقدم گفت: در ایام فتنه سال 88 یک روز در منزل بودم که حاج آقا اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با من تماس گرفت و از من خواست تا به دفترشان بروم، وقتی خدمت آقای اختری رسیدم دیدم بسیار ناراحت است و به من گفت: آقای مقدم ما می خواهیم کفن بپوشیم و به خیابانها بیاییم، ما دیگر نمی توانیم شاهد این باشیم که به خط قرمز ما تعرض شود و ولایت فقیه و اصول اساسی انقلاب و ارزشهای عاشورا زیر سوال برود.

مصاحبه با «سردار تهرانی مقدم» درباره «سردار شهید تهرانی مقدم»

بعد از گذشت یک اربعین از شهادت «سرلشگر حسن تهرانی مقدم» و نقل خاطره های مختلف در خصوص ابعاد مختلف شخصیتی این شهید عزیز، باید گفت نکته ای که بیش از پیش به مظلومیت حاج حسن مقدم را می افزاید، نپرداختن به دستاورد های این شهید بزرگوار و ابعاد مختلف زندگی جهادی این سردار رشید اسلام است.

گرچه دستاوردهایی که امروزجمهوری اسلامی ایران را در تکنولوژی ساخت موشک هم تراز کشورهایی می کند که تا چندی پیش این تکنولوژی را تنها درانحصار خود داشتند مرهون این شهید بزرگوار که به حق پدر صنایع موشکی ایران نام گرفته است اما ابعاد فرهنگی، سیاسی و خانوادگی این شهید شناخت چند بعدی نسبت به وی به ما خواهد داد که گفته‌اند "با این ستاره‌ها راه را می توان شناخت".

با گذشت چهل روز از شهادت این شهید بزرگوار، گفتگوی مشروح خبرگزاری مهر با «سردار حاج محمد تهرانی مقدم» برادر بزرگتر «سردار شهید حسن تهرانی مقدم» و از همرزمان وی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در زیر می‌خوانید:

به عنوان اولین سوال چهل روز از شهادت سرلشگرحسن تهرانی مقدم می گذرد . شما به عنوان برادر بزرگتر شهید باور کرده اید که دیگر برادری به نام حسن تهرانی مقدم در میان خانواده شما حضور ندارد؟

محمد تهرانی مقدم: نبود حسن برای همه سخت است. ما براین باور هستیم که شهدا زنده هستند و عند ربهم یرزقون؛ روح بلند حاج حسن آقا در بدن محدود و مادی خودش نمی گنجید  و خداوند او را از این بند رهایی داد. این روح بلند الان حاضر، شاهد، ناظر است و ما از کمک ها و برکات این شهید بیش از پیش استفاده می کنیم.

- در طول این چهل روز خاطرات زیادی از شهید حسن مقدم نقل شده است. تمام افرادی که از این شهید خاطره نقل کردند به موضوع ولایت پذیری این شهید و علاقه بسیار وی به مقام معظم رهبری اشاره داشتند. فکر می کنید علت این علاقه بسیار و متقابل رهبری و شهید مقدم به چه خاطر بود و از کجا نشات می گرفت؟

محمد تهرانی مقدم: رهبری در پیام تسلیت شان سه درجه یعنی، سردار عالی قدر، دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا به حاج حسن اعطا کردند. به نظرم تمام ویژگی ها و خصوصیات این شهید در این سه جمله نهفته است. گرچه ابعاد محتلف شخصیتی این شهید هنوز شناخته نشده ولی با این پیام رهبری می توان گفت: قدر زر زرگر شناسد، قدر گوهر گوهری؛ آیت الله خامنه ای این گوهر را شناخت و کشف کرد. البته این ارتباط متقابل بود. حاج حسن مولا و مقتدایش ولایت فقیه بود و با تمام وجود باور داشت که دنباله و پیوستگی نبوت، امامت و ولایت  در وجود نایب امام زمان آیت الله خامنه ای است. اطاعت همه جانبه و عملی از ولایت فقیه سرمنشاء کارها ، اقوال و افکارش بود و همه را به این امر توصیه می کرد.

در دیداری هم که رهبری با بیت شهید داشتند فرمودند: حدود 25 سال است که حاج حسن آقا را می شناسم و با وی رفاقت داشتم. ایشان همچنین به این موضوع اشاره کردند که من از دوران ریاست جمهوری تا به حال با حاج حسن رفت و آمد داشتم و از نزدیک با کار وی آشنا بودم. حضرت آقا در بخشی دیگر از فرمایشاتشان فرمودند: حاج حسن آنقدر بلند فکر می کرد و افق های دور را میدید که گاهی ما با توجه به شرایط زمانی ایشان را کنترل می کردیم. لذا این ارتباط متقابل دوستی، محبت و عشق اطاعت را نیز به دنبال خود داشت.

- آیا خاطره و یا جمله خاصی از رهبر انقلاب در باره شهید حسن مقدم پیش از شهادتشان به خاطر دارید؟

محمد تهرانی مقدم: بله؛ سال گذشته مقام معظم رهبری در بازدیدی از مجموعه تشکیلات خود کفایی سپاه دیدن کردند. بنده سالها در بیت رهبری خدمت گزار بودم و هیچ وقت به یاد ندارم آقا در روز جمعه دیدار و یا جلسه ای داشته باشند؛ چرا که ایشان در این روز به کارهای خاصی می پردازند. اما ایشان برای بازدید از مجموعه تشکیلات سازمان خود کفایی سپاه در روز جمعه چند ساعت وقت گذاشتنتد. 

حضرت آقا در دیدار با بیت شهید مقدم به دو نکته مهم از آن دیدار اشاره کردند و فرمودند: «کار حاج حسن و دستاوردهای فوق‌العاده وی بسیار تحسین برانگیز است و در واقع جمهور اسلامی در شرایطی که تحریم است با همت حاج حسن و همکارانش به تکنولوژی برتر دنیا در زمیته موشکی که در انحصار چند کشور دنیا است دست پیدا کرد.»

دومین نکته ای که ایشان اشاره کردند این بود که از جمع آوری این تعداد از یاران، رفقا و همکاران صدیق و نورانی و با وفا در کنار هم تعجب می کنم. این کار حاج حسن این همه متخصص باتقوا و نورانی را دور خودش جمع کرده تحسین برنگیز است. خاطرم هست بعد از دیدار سال گذشته رهبری از مجموعه خود کفایی سپاه وقتی حاج حسن به خانه برگشت، به من گفت: «حاج محمد! آقا یک تجلی خاصی از امام زمان در وجودشان دارند و نورانیت ایشان اخیرا بسیار متلاله شده و کلام و مشی رهبری، کلام ومشی مولا و مقتدایش آقا امام زمان است.»

-  شهید مقدم نسبت به مسائل جامعه، اتفاقات و رخ دادهای سیاسی در کشور چه نظری داشت؟ آیا توجه ای به مسائل سیاسی داشت یا ترجیح می داد نسبت به این موضوعات بی توجه بوده و به کار خودش بپردازد؟

محمد تهرانی مقدم: نخیر؛ حاج حسن نسبت به حوادث قبل و بعد از پیروزی انقلاب و مشکلات پیش روی نظام جمهوری اسلامی بسیار حساس و نگران بود و مسائل را تا آخر پیگیری می کرد. خط قرمز حاج حسن در  همه مسائل ولایت فقیه بود. نکته ای که حاج حسن مرتبا به ان اشاره می کرد این بود  که هرکس می خواهد به فلاح و رستگاری برسد باید پای در جای پای ولی فقیه بگذارد نه یک قدم جلوتر و نه یک قدم عقب تر؛ آنهایی که تندرو هستند و جلو می افتند هلاک می شوندو کسانی که عقب تر از ولی فقیه می مانند نیز عاقبت به خیر نمی شوند. بنابراین حاج حسن در تمام مسائل انقلاب و حتی فتنه بعد از انتخابات سال 88 تماما به فرامین و بیانات رهبری توجه می کرد و مطابق خواست رهبری عمل می کرد.

- اینکه گفته می شود "شهید مقدم در ایام خانه نشینی آقای احمدی نژاد به خاطر تعلل رئیس جمهور در پذیرش حکم رهبری، از دست وی نارحت بود و احساس نگرانی می کرد" صحیح است؟

محمد تهرانی مقدم: همانطور که عرض کردم حاج حسن نسبت به مسائل نظام وانقلاب حساس بود. حسن معتقد بود باید به چند دلیل از ولی فقیه، آیت الله خامنه ای تبعیت کنیم. یک اینکه ایشان تالی تلو امام زمان(ع) و نایب ایشان هستد. دوم اینکه آقا با سابقه 8 سال ریاست جمهوری و بیش از 20سال سابقه رهبری و مدیریت کشور، متخصص ترین، مجرب ترین و دلسوز ترین فرد نسبت به مسائل نظام و انقلاب هستند و در حال حاضر هیچ کس به جز ایشان شرایط رهبری جامعه اسلامی را ندارد به همین خاطر همه موظف به تبعیت از ایشان هستیم.

البته خود من هم در سال هایی که خدمت رهبری و در بیت ایشان حضور داشتم از نزدیک شاهد رهبری و مدیریت کشور و همچنین حالات خاص ایشان و تخصص آیت الله خامنه ای در ابعاد مختلف علمی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی ، اجتماعی ، مذهبی و قرآنی بودم. حال با تمام این سکنات و وجنات معنوی و روحانی رهبری بی انصافی است از کلام و مشی ایشان تبعیت نکنیم.  در مورد این مسائلی هم که شما فرمودید خب؛ همه ولایی ها و دلسوزان نظام در برخی مواقع که مشکلاتی برای کشور پیش می اید ناراحت و نگران می شوند.

ما انسان ها معصوم نبوده و از خطا مصون نیستیم، حاج حسن نیز خوشحال بود از اینکه در یک فاصله کوتاهی این بحران به سرعت حل و دولت خدمت گزار موفق شد تا مسیر خودش را ادامه دهد. چرا که نظر حاج حسن همان نظر رهبر انقلاب بود که فرمودند: این دولت باید حمایت شود و مسئولیتش را تا آخر به سرمنزل مقصود برساند.

حاج حسن بارها می گفت: من از روحیه استکبار ستیزی و شهامت احمدی نژاد برای مقابله با قدرت های غربی، ایستادگی و پافشاری وی در موضوع هسته ای و تلاش بی وقفه رئیس جمهور برای خدمت به مردم خوشحال هستم.

- یعنی شهید مقدم صرفا از بخشی از اقدامات دولت و رئیس جمهور حمایت می‌کردند که در راستای خدمت گزاری به مردم در داخل و استکبار ستیزی در سیاست خارجی بود؟

محمد تهرانی مقدم: بله دقیقاً همین طور است.

- آیا خبری که در رسانه ها منتشر شد مبنی براینکه همسرشهید تهرانی مقدم اجازه دیدار مشایی با خانواده شهید را نداده است  تایید می کنید؟

محمد تهرانی مقدم: این خبر صحت ندارد و نمی دانم برخی سایت ها از چه منبعی این خبر کذب را منتشر کرده اند. چرا که رئیس جمهور به منزل ما آمد و خودم  وقتی این موضوع را از همسر و خانواده شهید جویا شدم گفتند که این خیر اصلا درست نیست.

- به سالگرد حماسه تارخی نه دی نزدیک میشویم. شهید مقدم و شما در روز نه دی کجا حضور داشتید؟

محمد تهرانی مقدم: در ایام فتنه سال 88 یک روز در منزل بودم که «آیت الله اختری» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با من تماس گرفت و از من خواست تا به دفترشان بروم. البته باید اشاره کنم که ما یک مجموعه فرهنگی به نام بنیاد فرهنگی "صبح قریب" داریم که  رئیس هیئت امنای آن آقای اختری هستند. وقتی خدمت آقای اختری رسیدم دیدم بسیار ناراحت  است و به من گفت: آقای مقدم ما می خواهیم کفن بپوشیم و به خیابانها بیاییم، شما هم دوستان و اطرافیانتان را بیاورید . ما دیگر نمی توانیم شاهد این باشیم که به خط قرمز ما تعرض شود و ولایت فقیه و اصول اساسی انقلاب و ارزشهای عاشورا زیر سوال برود. ما هم به اتفاق حاج حسن شروع کردیم به برنامه ریزی فرهنگی برای متشکل کردن جوانان و دوستان و دقیقا چند روز بعد، با حادثه هتک حرمت عاشورا مواجه شدیم و متعاقب آن حماسه مردمی و میلیونی 9دی اتفاق افتاد.

حاج حسن هم یکی از اعضای مجموعه فرهنگی ما بود و این مجموعه را پشتیبانی می کرد. حسن یکی از فعالان این مجموعه به حساب می آمد. در راه پیمایی 9دی هم حاج حسن با تمام اعضای خانواده شرکت کرد و اتفاقا در اطراف میدان انقلاب غرفه هایی زده بودیم و با پخش نشریه ای به آگاه سازی نسبت به ماهیت فتنه گران می پرداختیم. همانطور که گفتم حاج حسن نسبت به مسائلی که اصل نظام و ولایت فقیه را به خطر می انداخت مقابله می کرد.

- به عنوان برادر بزرگتر شهید حاج حسن مقدم مهمترین خصوصیت و  ویژگی این شهید را بفرمایید؟

محمد تهرانی مقدم: اسمش حسن بود. خلقش حسن بود و حسینی به شهادت رسید. حاج حسن مثل اربابش حضرت اباعبدالله(ع) بی سر در ایام عید غدیر به شهادت رسید و سر سفره مولایش امیرالمؤمنین(ع) مهمان شد.


تعداد مشاهده :1942 | چاپ | ارسال

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

 
< بعد   قبل >
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب