به پایگاه اطلاع رسانی شهدای تاسوکی، شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان خوش آمدید

عناوین اصلی
صفحه نخست
سيستان
شهداي روحانی
شهداي فاجعه تاسوكي
روايت تاسوكي
بیانیه ها و گلایه ها
فيلم فاجعه تاسوكي
شهدای مسجد علی بن ابیطالب
شهدای مسجد جامع
شهدای پیشین
شهدای تاسوعا چابهار
شهدای ایران
شهدای جهان اسلام
نكته ها
اخبار
يادداشت
گالري تصاوير
نقشه پايگاه
تماس با ما
پیوندها
 
صفحه نخست arrow روايت تاسوكي arrow گفتگوی جالب ابنا با رضا لک‏زایی، گروگان عبدالمالک ریگی
 
گفتگوی جالب ابنا با رضا لک‏زایی، گروگان عبدالمالک ریگی چاپ ارسال
نگارش یافته توسط tasooki   
06 اسفند 1388 ساعت 07:26
سرویس صفحات سبز خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا. «شرور عبدالمالک ریگی» که روز سه شنبه در دام سربازان گمنام امام زمان(عج) افتاد ، علاوه بر جنایات متعدد، برادرزاده و شوهرخواهر «رضا لک‏زایی» را نیز کشت، دختر بچه‏های سه‏ماهه و هفت‏ساله‏ی خواهرش را یتیم کرد، و خودش را 150 روز گروگان گرفت. حتما می‏خواهید بدانید احساس او، امروز و پس از دستگیری این جنایتکار چیست؟

ابنا: دستگیری عبدالمالک ریگی چه تبعاتی برای امنیت شرق کشورمان دارد؟

ــ بسم الله الرحمن الرحیم. با تشکر از خبرگزاری مجمع جهانی اهل بیت ـ علیهم السلام ـ به خاطر احساس مسؤولیتی که در قبال شیعیان و مسلمانان جهان دارد.

یکی از مهم‏ترین تبعات دستگیری عبدالمالک ریگی که دستان پلیدش تا مرفق به خون مردان راه، رنگین است، این بود که روح حماسه و قدرت را در قلب و جان همه عاشقان حقیقت دمید. مردم مسلمان، آزاده و غیور کشورمان ـ بویژه خانواده‏های شهدا، مجروحین، و گروگان‏ها ـ از این خبر مسرت‏بخش شاد شدند و از اینکه در کشور مقتدری همانند ایران اسلامی زندگی می‏کنند، به خود بالیدند.

دستگیری این تروریست که به کمک شیطنت‏های تبلیغات دشمنان اسلام، شناخته شده بود، بار دیگر اقتدار نظام اسلامی را به رخ دنیا کشید و به مردم ایران هم پیام داد که نظام به فکر آنهاست و در برابر ظلم ظالمین کوتاه نمی‏آید و مماشات نمی‏کند. پیام دیگر هم این بود که تروریست‏هایی که خیالات باطلی در سر دارند و گاهی خواب‏های پریشانی هم می‏بینند، در پیشگاه خداوند متعال و ملت بزرگ ایران عذرخواهی کنند و کارهای تباه گذشته‏شان را کنار بگذارند. و در واقع از این فرصتی که نظام به آنها داده استفاده کنند و الا به حول و قوه الهی به زودی پشیمان می‏شوند.

ابنا: بعضی‏ها دستگیری عبدالمالک ریگی را بسیار دیرهنگام می‏دانند؟

ــ بیایید شیرینی این موفقیت را تلخ نکنیم. شاید ضربه قاطع عدالت، دیر از نیام درآمده باشد؛ اما ما می‏توانیم دلیل آن را پیچیدگی فعالیت دشمنان، یا مدارای دلسوزانه با گروهک فریب‏خورده‏ی این شخص بدانیم، چرا که رأفت و رحمت هم از ویژگی‏های یک نظام اسلامی قدرتمند است.

ابنا: به نظر شما علت شکل‏گیری گروههای افراطی اینچنینی در شرق کشور چیست؟

ــ ببنید! از دیرباز برنامه‏ استعمارگران ایجاد اختلاف و تفرقه در کشورهای اسلامی بوده است. این یک برنامه حساب شده از طرف آنها بوده و هست و جای هیچ تردیدی وجود ندارد. خوب حالا یک کسی هم پیدا شده چه در شرق کشور، چه در غرب، چه در مرکز و چه در هر جای دیگری که آنها می‏توانند توسط او به اهداف کثیفشان برسند. خوب این دول استعماری که سی سال است برای جمهوری اسلامی ایران شاخ و شانه می‏کشند، چه باید بکنند؟ بنشینند و نگاه کنند؟ نه! دشمن، دشمنی می‏کند.

جنایاتی که عبدالمالک انجام داد، یک موردش انجام انفجار انتحاری در "مسجد علی بن ابی‏طالب(ع)  زاهدان" بود. خوب، کسی که به مسجد و به یک در واقع «معبد مقدس» که محل عبادت است، حمله می‏کند، چه دلیلی می‏تواند داشته باشد؟ می‏خواهد از اسلام دفاع کند؟ می‏خواهد انتقام بگیرد؟ از چه کسی؟ شاید هم با خدا مشکل دارد و حاضر است به خاطر خوش خدمتی به اجانب رو در روی خدا هم بایستد. مردم حق دارند به خاطر دستگیری کسی که همچون تفکری دارد خوشحال باشند.

ابنا: شما فکر می‏کنید عکس العمل نهادها و مجامع بین المللی و غربی‏ها در مواجهه با این دستگیری چیست؟ آیا آنها برای اینکه از اقدامات ضد بشری او تبری بجویند سکوت می‏کنند و یا به خاطر حمایت از دشمنان نظام، تلاش‏های خود را انجام می‏دهند؟

ــ علاوه بر "شبکه العربیه"، "صدای آمریکا" یکی از بوق‏های تبلیغاتی بود که با این تروریست مصاحبه می‏کرد. شیطان بزرگ، لقبی بود که امام خمینی به آمریکا داد؛ روز قیامت وقتی عده‏ای گرفتار می‏شوند، می‏گویند: «شیطان ما را فریب داد». آن وقت شیطان در مقام دفاع از خودش می‏گوید: «شما خودتان مقصر هستید، من فقط دعوتتان کردم». بعد شیطان به آنها می‏گوید: «من از شما بیزارم. من از خدا می‏ترسم. خودتان را ملامت کنید». خوب شما انتظار دارید که این شیاطین بزرگ و کوچک چه کاری برای عبدالمالک انجام بدهند. یک مهره‏ای که سوخت، همین!

من فکر می‏کنم آنها هرگونه حمایت مالی، نظامی و امنیتی با او را انکار می‏کنند و اصلاً بعید نیست که حتی او را محکوم هم بکنند. همه اینها را در حالی انجام می‏دهند که نزدیک است از فشار غیض و عصبانیت بمیرند.  اما ما این نظام‏های فاسد و حقه‏های ناجوانمردانه‏شان را خوب می‏شناسیم و فریبشان را نمی‏خوریم. اگر هم این دول و مجامع به فرض از تروریستی همچون ریگی حمایت کنند، آن وقت دیگران بیشتر این کشورها را می‏شناسند و به قول معروف دستشان رو می‏شود، که فکر نمی‏کنم این کار را بکنند.

ابنا: آیا حضور پرشور و با بصیرت مردم در روز 9 دی ماه و 22 بهمن 1388 در اقتدار امنیتی ایران برای دستگیری این شرور مؤثر بود؟ اصولاً ارتباطی بین این قضایا می‏بینید؟

ــ این گروهک در "تاسوکی" بیش از بیست نفر از مردم بی‏گناه و بی‏سلاح را به شهادت رساند، هفت نفر را هم مجروح کرد، که فرماندار زاهدان که الان هم در همین سمت انجام وظیه می گند یکی از آنها بود، بعد هم با هفت نفر گروگان گریخت. اما آیا خانواده‏های شهدا و مجروحین و گروگان‏ها نمی‏توانستند مقابله به مثل کنند؟ آیت الله سبحانی فرمودند: «دنیا ببیند که شیعه را در خانه خودش می‏کشند و او تحمل می‏کند». مردم می‏توانستند؛ اما چون به نظام اطمینان داشتند و اراده نظام را اراده خودشان می‏دانستند صبر کردند و در واقع مردم به تروریست‏های فریب‏خورده مهلت دادند. این صبر، از مصادیق صبرهای تلخی بود که بالاخره مردم میوه شیرینش را چیدند و چشیدند. و این نظام اسلامی ایران بود که در برابر خدای متعال و اعتماد مردم سربلند قد علم کرد.

ابنا: آیا با دستگیری ریگی، الان مردم سیستان و بلوچستان و مرز نشینان احساس امنیت می‏کنند یا هنوز هم دغدغه ناامنی دارند؟

ــ این روزها مردم مظلوم استان سیستان و بلوچستان بیش از سایر هم میهنانمان خوشحال هستند؛ به ویژه خانواده‏های شهدا. روشن است که مردم احساس امنیت می‏کنند و از اینکه این جانی، زنده دستگیر شده و آنها می‏توانند مقتدرانه از او سؤال کنند که چرا و به چه گناهی خون عزیزانشان را بر زمین ریخته احساس امنیت می‏کنند. به نظر شما آیا خانواده آن راننده تاکسی که توسط افراد نادان و خبیث این گروه به دار آویخته شد، حالا احساس امنیت نمی‏کنند؟ معلوم است که پس از این عملیات ضریب امنیتی بالاتر می‏رود، چرا بقیه هم حساب کار دستشان می‏آید و اعتماد مردم هم به نظام بیش از پیش افزایش می‏یابد. من به خاطر دارم که یکی از افراد این گروهک به من می‏گفت عبدالمالک واقعاً نظام را درمانده کرده است و نظام نمی‏داند با عبدالمالک چه بکند. او اگر زنده مانده باشد، می‏تواند ببیند که نظام با سرکرده او چه کرده است و چگونه او را در دادگاه عدل محاکمه و برابر جرمش مجازات می‏کند، می‏توانند فرق اسلام ظالمانه و اسلام عادلانه را ببینند.

ابنا: آیا ریگی و گروهش به تنهایی توان این همه شرارت را داشتند یا قدرت‏های بین المللی حامی او و گروهش بودند؟

ــ طبق اعترافات «عبدالحمید ریگی» برادر عبدالمالک، آمریکایی‏ها از او حمایت می‏کردند. روشن  است که اگر آنها مثلاً فقط حمایت رسانه‏ای نمی‏کردند او به یک تروریست بین المللی تبدیل نمی‏شد.

ابنا: خود شما در مدت اسارت، شواهدی ندیدید؟

ــ ما البته گروگان بودیم و از بیرون اتاقمان هم خبر چندانی نداشتیم، چه رسد به مذاکرات و رفت‏وآمدهای آنها ؛ ولی از خود عبدالمالک و اطرافیانش شنیدم که می‏گفتند: «ما معتقدیم که می‏شود از آمریکایی‏های کافر، پول گرفت و برای جهاد خرج کرد».

ابنا: احساس خود شما از اینکه می‏بینی عامل کشتارها و گروگان‏گیری‏ها به دام افتاده چیست؟ اگر به بازداشتگاه ریگی بروی و او را در این حال ببینی، فکر می‏کنی تو را بشناسد و به یاد آورد؟

ــ من از وقتی عبدالمالک را دیدم، یعنی اواخر سال 1384، او را یک آدم قابل ترحمی یافتم. به نظرم، هم او و هم سایر اطرافیانش، کسانی هستند که حق نیستند اما فکر می‏کنند حق هستند. آنها حقیقت را گم کرده‏اند. خود او به ما گفت: «شما اینجا آزاد هستید، هر حرفی خواستید بگویید و نترسید». من از این فرصت استفاده کردم و وقتی یکی از آنها در واقع یک سخنرانی یک‏طرفه را شروع کرده بود، با او وارد بحث شدم. اما متأسفانه او مرا تهدید کرد. اینکه می‏گویم متأسفانه به این دلیل است که او حاضر نبود به دنبال حقیقت برود. من به او در آن گفتگو، مطالعه ترجمه کتاب الغدیر «علامه امینی» را پیشنهاد دادم. حالا می‏توان حدس زد که وقتی کسی به دنبال حقیقت باشد، نباید از خواندن یک کتاب فارسی واهمه‏ای داشته باشد، اما این پرسش که آیا او آن کتاب را خواند، باید خودش به آن پاسخ بدهد.

ابنا: اگر مثلا در دادگاه، عبدالمالک را ببینی به او چه خواهی گفت؟ اصلاً دوست داری باز هم از نزدیک او را  ببینی‏ یا خیر؟

ــ عبدالمالک ریگی، برادرزاده‏ام «شهید مسلم لک‏زایی» که متولد 1364 و دامادمان «شهید نعمت‏اله پیغان» که متولد 1354 بود و هر دو هم طلبه بودند را به شهادت رساند. او دختر بچه‏های سه‏ماهه و هفت‏ساله‏ی خواهرم را یتیم کرد. او خودم را با شش نفر دیگر، حدود پنج ماه گروگان گرفت و هم خود ما و هم خانواده‏های ما را در این 150 روز بشدت از لحاظ روحی شکنجه کرد. اما گرچه معتقدم "ترحم بر پلنگ تیز دندان / ستمکاری بود بر گوسفندان"، اما به سهم شخصی و حق فردی خودم، عبدالمالک ریگی را می‏بخشم و شکایتی از او ندارم. در این کار به اسوه‏ی مسلمین پیامبر(ص) اقتداء می‏کنم که وقتی مکه را فتح کرد، همه کسانی که به «شخص او» ظلم کرده بودند را بخشید.

امیدوار هستم که عبدالمالک لااقل در خلوت خود، دست نیاز به سوی درگاه بی‏نیاز دراز کند و از خداوند بخواهد که گناهان مسلّمش را ببخشد. از بقیه طرفداران او ـ البته اگر طرفداری داشته باشد ـ هم می‏خواهم که به دامن خدا و قرآن پناه ببرند، قرآن خشونت مذهبی را محکوم می‏کند.

قرآن می‏فرماید: «بگو اى اهل كتاب! بياييد از آن كلمه حق كه ميان ما و شما يكسان است پيروى كنيم كه به جز خداى يكتا را نپرستيم، و چيزى را با او شريك قرار ندهيم، و برخى، برخى را به جاى خدا به ربوبيّت تعظيم نكنيم. پس اگر از حق روى گردانند بگوييد: شما گواه باشيد كه ما تسليم فرمان خداونديم‏.» این آیه خطاب به اهل کتاب است، مسلمانان می‏گوید اگر اهل کتاب سخن حق شما را نپذیرفتند، بگوييد: شما گواه باشيد كه ما تسليم فرمان خداونديم، نه اینکه دست به سلاح ببرید.  الان بايد پيام اين آيه را خطاب به برخي از پيروان حضرت ختمی مرتب محمد هم ابلاغ كنيم؛ همان کسانی كه خون برادرانشان را مباح می‏شمرند و ناجوانمردانه به ریختن خون برادرانشان فتوا می‏دهند.

ابنا: در پایان، چه خواسته‏ای از مسؤولان و نیز دستگاه قضایی کشور دارید؟

ــ خواهش می‏کنم که اولاً: علاج قبل از وقوع بکنند، ثانیاً سعی کنند انتظارات خانواده‏های شهدا را برآورده کنند. مثلاً ممکن است برخی بخواهند با عبدالمالک صحبت کنند یا در دادگاهش حضور داشته باشند.

ابنا: از شما متشکریم برای این فرصت.

ــ من هم به نوبه خود از همه تلاشگران راه خدا و کسانی که این کار مهم را انجام دادند تشکر می‏کنم. از ابنا هم تشکر می‏کنم که در تمام این مدت یاری‏رسان ما بود و حتی چند مراسم هم برای بزرگداشت شهدا و قربانیان این گروهک برگزار کرد.

منبع: خبرگزاری ابنا

به کوشش: محمد بیدارمنشتعداد مشاهده :2764 | چاپ | ارسال

اولين نظر را شما بدهيد
نظرات RSS

اظهار نظر کنید
  • لطفا موضوع نظر را مرتبط با موضوع متن انتخاب کنید.
  • درگیریهای لفظی شخصی حذف خواهد شد.
  • لطفا از قسمت نظرات جهت تبلیغ سایت یا بلاگ خود استفاده نکنید . اینگونه نظرها حذف خواهد شد.
  • فقط کافیست که مرورگر خود را Refresh کنید تا کد امنیتی جدید ظاهر شود قبل از اینکه بر روی کلید 'ارسال' کلیک کنید
  • به خاطر داشته باشید که این کار فقط وقتی نیاز میشود که شما کد امنیتی را اشتباه وارد کرده باشید.
نام :*
پست الکترونیکی :
آدرس سایت یا بلاگ :
موضوع :
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
متن نظر :*کد رمز :* Code
اگر نظر جدیدی وارد شد به پست الکترونیکی من فرستاده شود.

 
< بعد   قبل >
 
Advertisement
تازه هاي سايت
لینک Rss مطالب